Fundacja
Fundacja
W październiku 2018 roku przy naszej Kancelarii powstała Fundacja TEMIDA Arts & Business. Celem Fundacji było połączenie ponad 25-letnich doświadczeń i szerokich kontaktów biznesowych firmy z doświadczeniem osób, które od ćwierćwiecza funkcjonują w międzynarodowych środowiskach kultury.
Tworząc ją myśleliśmy jednocześnie o naszych klientach. Mamy nadzieję, że stanie się ona dla nich w przyszłości sprawnym narzędziem realizowania ich aspiracji w zakresie wspierania kultury i działalności charytatywnej, także dla wzmacniania i pozycjonowania ich marki. Już w ciągu pierwszego miesiąca działania Fundacja podpisała ramową umowę o współpracy z największą uczelnią państwową w Beskidach – Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej (obecnie Uniwersytet Bielsko-Bialski).
Od 2019 roku Fundacja jest organizatorem Beskidzkiego Festiwalu Klasyki „Beskid Classics”, który w ciągu 5 edycji rozrósł się do największego festiwalu muzyki klasycznej w polskich Beskidach (Bielsko-Biała, Cieszyn, Pszczyna, Szczyrk, Ustroń, Żywiec), organizowanego na przełomie sierpnia i września.
Przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przygotowywała projekt „Muzyka polska – muzyką wolności” w Gruzji w listopadzie 2019 r. i obchody 10-lecia Partnerstwa Wschodniego z filharmoniami narodowymi w Tbilisi, Kiszyniowie i Kijowie. Przedstawiciel Fundacji uczestniczył także w pracach Rady Programowej „Bielsko-Biała – kandydat do tytuły Europejskiej Stolicy Kultury 2029”.
Prócz tego Fundacja realizuje zarówno w Województwie Śląskim jak i w filharmoniach w całej Polsce (jako partner Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej) koncerty edukacyjne dla dzieci „Świat muzycznych wyobraźni”.
Wśród dużych firm i instytucji, które uznały Fundację za wiarygodnego partnera i włączyły się we wspieranie jej działań są m.in.: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Adama Mickiewicza, Miasto Bielsko-Biała, Miasto Żywiec, Miasto Ustroń, Powiat Bielski, Powiat Cieszyński, Powiat Żywiecki, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, firmy i ich fundacje: Fundacja Lotto, Fundacja PZU, Rekord SI, Cavatina Holding, Wineland, Genelec, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Sky Roof Apartments, Wertui, Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive, Lexus i Wektor.
Celem Fundacji jest działalność w zakresie:
- kultury i sztuki,
- edukacji kulturalnej,
- promocji Polski i kultury polskiej za granicą,
- szeroko pojętej dyplomacji kulturalnej,
- wspomagania rozwoju talentu i kariery dzieci i młodzieży uzdolnionej muzycznie, a także dorosłych artystów muzyków,
- budowania platformy współpracy pomiędzy środowiskami biznesu i świata kultury,
- budowania integracji europejskiej oraz rozwijania współpracy międzynarodowej,
- turystyki i krajoznawstwa,
- ochrony środowiska i ochrony zwierząt,
- wspomagania rozwoju gospodarczego, w tym rozwoju przedsiębiorczości,
- udzielania pomocy prawnej oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa,
- wspomagania rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych,
- pomocy charytatywnej.
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- tworzenie platform współpracy na płaszczyźnie biznesu i kultury,
- promocję kultury,
- promocję artystów i twórców,
- organizowanie koncertów, recitali, tras koncertowych, przedstawień operowych, operetkowych, musicalowych i teatralnych,
- organizowanie festiwali muzycznych,
- organizowanie konkursów,
- organizowanie wystaw artystycznych, wystaw o charakterze edukacyjnym i informacyjnym,
- organizowanie projekcji filmów,
- organizowanie szkoleń, warsztatów, kursów mistrzowskich i spotkań z wybitnymi specjalistami w dziedzinie kultury i biznesu,
- organizowanie konferencji i sympozjów,
- organizowanie i finansowanie zagranicznych wyjazdów artystów, menedżerów kultury, nauczycieli, uczniów i osób związanych z ich działalnością oraz organizowanie i finansowanie pobytu w Polsce artystów, menedżerów kultury, nauczycieli, uczniów i osób związanych z ich działalnością z innych krajów w celu zapoznania ich ze sposobami prowadzenia i organizowania działalności i edukacji artystycznej w Polsce,
- wydawanie i dystrybucję publikacji, czasopism, periodyków,
- produkcję i dystrybucję nagrań muzycznych, filmów i nagrań wideo,
- zakup instrumentów muzycznych, nut, książek, nagrań i innych materiałów oraz akcesoriów muzycznych,
- finansowanie infrastruktury związanej z prowadzeniem działalności artystycznej,
- działalność doradczą w zakresie kultury, dyplomacji kulturalnej, zarządzania, prowadzenia działalności gospodarczej i prawa podatkowego,
- organizowanie badań i ankiet,
- tworzenie stron internetowych poświęconych propagowaniu celów Fundacji,
- fundowanie nagród i stypendiów.
"Temida", Daiva Luksaite