Tarcza Antykryzysowa – Pomoc dla twórców
PRZYPOMINAMY, ŻE OBOWIĄZUJĄCE OBECNIE ZASADY FUNKCJONOWANIA NASZEGO BIURA ZNAJDĄ PAŃSTWO W NASZYCH AKTUALNOŚCIACH POD DATĄ 16 MARCA 2020 R. „!!!WAŻNY KOMUNIKAT!!!”
TARCZA ANTYKRYZYSOWA
POMOC DLA TWÓRCÓW
Oprócz ogólnodostępnych narzędzi dostępnych dla przedsiębiorców i innych osób prowadzących działalność gospodarczą Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało szereg dodatkowych narzędzi pomocy skierowanych szczególnie do artystów. Więcej informacji można znaleźć pod poniższym adresem:
Tarcza Antykryzysowa dla kultury
Główne narzędzia dostępne w tej chwili to stypendia z Funduszu Promocji Kultury i program grantowy „Kultura w sieci”.
STYPENDIA FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY
Stypendia te przyznawane są jako pomoc socjalna dla twórców i artystów. Przyznawane są tym osobom, które są w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Nabór wniosków ma charakter ciągły. Sytuacja spowodowana obecnym stanem epidemii nie wymaga przedkładania zaświadczeń. Główne informacje przedstawia się w formie oświadczenia we wniosku. Nie wymagane są PITy ani inne dokumenty finansowe.
Szczegóły na temat programu pomocy socjalnej FPK
PROGRAM „KULTURA W SIECI”
Program „Kultura w sieci” jest zupełnie nowym programem MKiDN. Jego celem jest pomoc w zmianie formy upowszechniania twórczości na formę elektroniczną (głównie internet). Wnioski można składać do 20 kwietnia br. Program składa się dwóch elementów: programu stypendialnego MKiDN dla osób fizycznych i programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury dla organizacji pozarządowych i instytucji kultury. Z tego ostatniego wyłączone są instytucje prowadzone i współprowadzone przez MKiDN, a także szkoły i uczelnie artystyczne.
Program stypendialny polega na przyznaniu stypendiów na okres 6-miesięczny od 1 maja do 31 października 2020 r. lub na dowolny okres, nie krótszy niż 3 miesiące, też mieszczący się w okresie od maja do października br.
Program dotacyjny NCK może pokrywać nawet 100% budżetu. Jednorazowa kwota dotacji musi mieścić się w przedziale 5000 zł – 150.000 zł.
Pełna informacja o programie „Kultura w sieci” z dokumentacją i wnioskami
INNE PLANOWANE DZIAŁANIA W RAMACH
„TARCZY ANTUKRYZYSOWEJ” DLA KULTURY
- Program rekompensujący straty dla kultury w związku z epidemią po jej zakończeniu (uruchomiony po ustaniu zagrożenia epidemicznego).
- Elastyczne podejście do realizacji i rozliczania zadań w Programach Ministra.
- Zmiany w ustawie o kinematografii dopuszczające premiery filmowe na platformach VOD i w Internecie oraz wydłużenie obowiązywania promes PISF dla produkcji filmowych.
- Zmiany w ustawie o zachętach audiowizualnych wydłużające terminy oraz upraszczające procedury składania wniosków o wsparcie finansowe na produkcje audiowizualne.
- Zwiększenie zakresu pomocy socjalnej (zapomóg) dla ludzi kultury.
- Rozwiązania przygotowywane przez Narodowy Instytut Wolności (podlegający Przewodniczącemu Komitetu ds. Pożytku Publicznego) dla organizacji pozarządowych, obejmujący również organizacje działające w sektorze kultury, a wprowadzające m.in. uelastycznienie
w zakresie realizacji i rozliczania projektów
Przedsiębiorstwa zajmujące się kulturą, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w sektorze kultury oraz zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych mogą także skorzystać z rozwiązań, proponowanych dla nich w specjalnej ustawie, m.in. wsparcia państwa na pokrycie 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz pracujących na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło będzie możliwość jednorazowej wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.